Gelderse Vallei

Ssst! Je moet de eikenprocessierups vooral niet laten schrikken

De eikenprocessierups reageert op geluid.
De eikenprocessierups reageert op geluid. © Arnold van Vliet.
WAGENINGEN - In de natuur is stil zijn de beste manier om beestjes te spotten. Maar het is óók een slimme manier om de brandharen van de eikenprocessierups van je lijf te houden. Dat ontdekte bioloog Arnold van Vliet van de Wageningen Universiteit. En hij komt met opmerkelijke beelden als bewijs.
Van Vliet was afgelopen weekend met zijn vader op pad om eikenprocessierupsen in kaart te brengen. De twee merkten toen dat de jeukrupsen reageerden op geluid en gelijktijdig hun brandharen verspreidden om zichzelf te verdedigen. De rupsen waren al gestrest omdat ze belaagd werden door sluipvliegen, aldus Van Vliet.
In een kort filmpje is te zien dat de eikenprocessierupsen inderdaad meteen reageren op gekuch. "Niet hard hoesten, niezen of roepen", is het daarom het advies van Van Vliet. Tenminste, als je geen zin hebt in rode bulten die dagenlang jeuken als een gek.
Eikenprocessierupsen reageren op geluid

Zie ook: